Domači kino v Cannesu

Film »Žerjavi letijo« ostaja edini sovjetski celovečerni film, ki je prejel glavno nagrado filmskega festivala v Cannesu.

1946 Velika nagrada filmskega festivala iz ZSSR je prejela film »Veliko obračanje« Friedricha Ermlerja; Nagrado Združenje filmskih avtorjev za režijo - Mikhail Romm za film »Človek N 217«, ki jo je podelil Aleksander Ptuško, je prejel nagrado za barvno odločitev.

1951 Umetnik Abram Wexler je bil nagrajen za dekoracijo filma "Mussorgsky"; Trakovi "Sovjetski Azerbajdžan" in "Sovjetska Estonija" Dadačova in Guidina so bili priznani kot zmagovalci na tekmovanju kratkih filmov.

1954 Režiser Sergej Yutkevich je prejel mednarodno festivalsko nagrado za film "Veliki bojevnik Albanije Scanderberg".

1955 Nagrado za najboljši lirski film »Za kinematografsko interpretacijo baleta in izjemno mojstrstvo Galine Ulanove« je prejel filmski balet Leo Arnshtam in Leonid Lavrovsky »Romeo in Julija«. Nagrado "Najboljši igralski ansambel" je prejel film "Velika družina" Josepha Heifitsa. "Velika družina" - najbolj "naslovljena" v celotni zgodovini Mednarodnega filmskega festivala v Cannesu - je osvojila 16 nagrad (v nominaciji "Najboljši ansambel za igro" - 16 ljudi).

1956 Direktor Sergej Yutkevich je prejel nagrado za najboljšega režiserja za film "Othello". Tengiz Abuladze in Rezo Chkheidze sta postala zmagovalca v tekmovanju kratkih filmov.

1957 Posebno nagrado (»Za originalni scenarij, humanizem in romanca«) je prejel film »Štirideset prvi« Gregoryja Chukhraija, slika Sergeja Kogana »Lovci južnih morij« - častna diploma natečaja za kratke filme.

1958 Glavna nagrada festivala "Zlata palma" je bila na sliki "Žerjavi letijo" Mihaila Kalatozova. To je edini doslej domači film, ki je prejel "Zlato palmo" Cannesovega mednarodnega finančnega sveta. Film je prejel tudi nagrado »Posebno priznanje« na filmskem festivalu v Cannesu.

1960 Nagrado za najboljši nacionalni program »Za humanizem in izjemne umetniške lastnosti« je prejel film »Dama s psom« Josepha Kheifitsa, vodilna igralka, igralka Iya Savvina pa je prejela posebno nagrado.

Tudi film "Balada vojaka" Gregoryja Chukhraija je prejel nagrado za najboljši film za mlade na filmskem festivalu v Cannesu.

1961 Nagrado za najboljšo režijo in posebno nagrado Višje tehnične komisije je prejela Julia Solntseva za film »Zgodba o ognjenih letih«.

1963 Posebna nagrada žirije "Za najboljšo inkarnacijo revolucionarnega epa" je prejela režiser Samson Samsonov za film "Optimistična tragedija".

1966 Nagrado za najboljšega režiserja je zaznamovalo delo Sergeja Jutkeviča na filmu "Lenin na Poljskem".

1969 Nagrado Mednarodnega združenja filmskih kritikov (FIPRESCI) je prejel film Andrej Rublev Andreja Tarkovskega.

1972 "Grand Prix" je prejel film "Solaris" Andreja Tarkovskega.

1974 Zlato palčasto podružnico za najboljši kratki film je prejel animirani film »Otok« režiserja in scenarista Fyodorja Khitruka in umetnika Eduarda Nazarova in Vladimirja Zubkova.

1975 Nagrado žirije za kratki film je ponovno prevzel Fjodor Khitruk in njegov animirani film »Dal ti bom zvezdo«.

1979 "Grand Prix" je prejel film Andrei Konchalovsky "Siberiada".

1981 Lastnik nagrade za vlogo drugega načrta je bila Elena Nightingale. V filmu "Act" iz leta 1981 (scenarist Vytautas Zhalakevichus, režiser Almantas Grikevicius). Elena Solovey je edina sovjetska in ruska igralka s podeljeno palmovo vejo.

1983 Nagrado mednarodnega združenja filmskih kritikov (FIPRESCI), nagrado za najboljšo režijo in nagrado ekumenske (krščanske) žirije je prejel trak »Nostalgija« Andreja Tarkovskega.

1984 Med kratkimi filmi je zmagal film "Kuga" Dmitry Takaishvili.

1986 Grand Prix in nagrada FIPRESCI sta bila podeljena Andreju Tarkovskemu za film Sacrifice, med kratkimi filmi pa filmom Haiduk Leonida Gorokhova in Yurija Kotsapa.

1987 "Grand Prix" in nagrada FIPRESCI je prejela nagrado Tengiz Abuladze za film "Kesanje".

1990 Nagrado za najboljšega režiserja je dobil Pavel Lungin za film Taxi Blues; nagrado za izjemne umetniške dosežke je podelila slika "Mati" Gleba Panfilova; »Zlata kamera« je prejel Vitaly Kanevsky za prvenec filma »Stop, Die, Resurrect«.

1992 Nagrado žirije je prejel film "Neodvisno življenje" Vitalija Kanevskega.

1994 Glavno nagrado žirije in nagrado ekumenske (krščanske) žirije je Nikita Mikhalkov prejel za film "Zažgano sonce".

1999 Nagrado za najboljši scenarij je prejel Yuri Arabov in Marina Koreneva za njegovo delo v filmu Molok, režiserja Aleksandra Sokurova.

2000 Nagrado za najboljši igralski ansambel je prejel film "Poroka" režiserja Pavla Lungina.

2001 V mladinskem programu »Filmski sklad« je zmagal film »Portret« Sergeja Luchishina.

2003 Nagrada Mednarodne zveze filmskih kritikov (FIPRESCI) je prejela režijsko delo Aleksandra Sokurova za film "Oče in sin".

2007 Nagrado za najboljšo moško vlogo je prejel ruski igralec Konstantin Lavronenko, ki je igral v filmu »izgnanstvo« v režiji Andreja Zvjagincev. Edini ruski igralec, ki je prejel nagrado filmskega festivala v Cannesu za najboljšega igralca.

2008 Nagrado »Zlata kamera« je prejel film »Vsak bo umrl, jaz pa bom ostal« v režiji Valeria Gai Germanika.

2011 Posebno nagrado žirije na natečaju »Poseben pogled« je podelila slika »Elena« Andreja Zvjagincev.

2012 Nagrado Mednarodne zveze filmskih kritikov FIPRESCI je prejel film Sergeja Loznitsa "V megli", ki je sodeloval na glavnem tekmovanju filmskega festivala v Cannesu.

2012 Prvo nagrado natečaja Cinefondation je bil nagrajen s kratkim filmom moskovske Taisiya Igumentseve "Cesta proti".

2014 Film »Levijatan« ruskega režiserja Andreja Zvyagintseva je prejel nagrado za najboljši scenarij.

2017 Nagrada žirije prejela film "Dislike" Andreja Zvyagintsev. Nagrado Mednarodne federacije filmskih kritikov FIPRESCI je prejel Kesarja Kantemirja Balashova "Tesna".

2018 Nagrado za najboljši zvočni posnetek je prejel film "Poletje" Kirila Serebrennikov.

Vir: Echo Movie

Oglejte si video: Zvizdan Dalibora Matanića u službenoj selekciji 68. Cannesa! (Julij 2019).